03 mar Powiedz grypie stop – zaszczep się
Specjalistyczne Centrum Medyczne Konior Clinic zachęca do skorzystania z dostępnych szczepionek przeciw wirusowi grypy.
Często lekceważona przez pacjentów grypa jest chorobą bardzo zaraźliwą i skutkować może groźnymi powiłaniami, prowadzącymi nawet do śmierci. Szczepienia przeciw grypie stosować można w całym sezonie zachorowań, zarówno na początku, jak i w czasie szczytu zachorowań. Dzięki wysokiej skuteczności szczepionek możemy skutecznie zapobiegać chorobie oraz ewentualnym powikłaniom będącym następstwem grypy. W sytuacji rozprzestrzeniającego się koronawirusa, szczepienia przeciw grypie ułatwiają proces diagnostyki w przypadku podejrzenia o zakażenie tym egzotycznym patogenem.
Zadzwoń i umów się na szczepienie - 33 815 79 00Koszt szczepionki dostępnej w Konior Clinic: 75 zł
Dlaczego warto się zaszczepić?
Grypa to bardzo zaraźliwa choroba wywołana wirusem grypy. Co sezon wywołuje epidemie, dotykające znaczną część społeczeństwa. W sezonie 2019/2020 zachorowało na nią już ponad 2,6 mln Polaków, a dla 24 osób była ona przyczyną śmierci.
Szczepienia ochronne to:
- skuteczna metoda minimalizacji ryzyka zachorowania na grypę,
- lżejszy przebieg choroby w przypadku zachorowania na grypę pomimo szczepienia,
- ograniczenie powikłań pochorobowych,
- ograniczenie kosztów leczenia, absencji w pracy/szkole
Objawy i przebieg choroby
Do zakażenia wirusem grypy dochodzi drogą kropelkową lub przez kontakt ze skażoną powierzchnią. Okres inkubacji wynosi 1-4 dni. Wirusy grypy atakują komórki nabłonka dróg oddechowych, w których się namnażają, powodując ich zniszczenie i ułatwiając tym samym rozwój infekcji bakteryjnych.
Objawy grypy są podobne do wielu innych ostrych chorób infekcyjnych: kaszel, ból gardła, katar, wysoka gorączka (powyżej 38ºC), dreszcze, bóle mięśniowo-stawowe, ból głowy, złe samopoczucie, czasami brak łaknienia, nudności i wymioty. Choroba trwa, o ile nie dochodzi do powikłań, około 7 dni, choć sam kaszel i złe samopoczucie mogą utrzymywać się ponad 2 tygodnie.
Sama choroba nie wydaje się groźna, jednak powodem ciężkiego przebiegu grypy są powikłania pogrypowe, w tym np. zapalenie płuc i oskrzeli, zapalenie ucha środkowego, zapalenie mięśnia sercowego i osierdzia, zaostrzenie istniejących chorób przewlekłych, powikłania neurologiczne. U zdrowych osób rzadko dochodzi do poważnych powikłań, jednak osoby w grupach ryzyka grypę mogą przechodzić wyjątkowo ciężko, a powikłania mogą być poważne i być przyczyną śmierci.
Kto powinien się zaszczepić?
Szczepienia ochronne przeciw grypie wykazują wysoką skuteczność zarówno w zakresie profilaktyki, jak i ochrony przed powikłaniami pogrypowymi. Ze szczepienia mogą skorzystać już dzieci od 6 miesiąca życia (w zależności od składu szczepionki), o ile nie ma przeciwwskazań medycznych (do szczepienia kwalifikuje lekarz; przeciwwskazaniem do szczepienia przeciw grypie jest niezależnie od wieku m.in. reakcja anafilaktyczna po wcześniejszym podaniu szczepionki, ostra infekcja i wysoka gorączka – powyżej 38ºC).
Szczepienie jest szczególnie zalecane osobom z grup wysokiego ryzyka wystąpienia powikłań pogrypowych oraz osobom, które mogą stanowić źródło zakażenia dla osób z grupy wysokiego ryzyka. Do szczepień zachęca się także osoby, które ze względu na charakter wykonywanej pracy są szczególnie narażone na zakażenie wirusem grypy (np. pracownicy ochrony zdrowia, osoby pracujące w dużych skupiskach ludzkich – sprzedawcy, nauczyciele, uczniowie).
W szczególności ze szczepienia przeciw grypie powinni skorzystać:
- dzieci i młodzież ucząca się,
- dzieci i osobydorosłe o obniżonej odporności – przewlekle chore, z chorobami krążenia, płuc, z chorobami nowotworowymi, po przeszczepach, osoby zakażone wirusem HIV,
- kobiety planujące ciąże oraz kobiety w ciąży,
- osoby powyżej 55 roku życia,
- pracownicy ochrony zdrowia i jednostek opieki (domy pomocy społecznej, centra rehabilitacyjne, hospicja)
- osoby zatrudnione w szkołach, handlu, transporcie, funkcjonariusze publiczni (w szczególności: policja, wojsko, straż graniczna, straż pożarna).