29 wrz Powiedz grypie STOP – zaszczep się
Specjalistyczne Centrum Medyczne Konior Clinic zachęca do skorzystania z dostępnych szczepionek przeciw wirusowi grypy. Szczepionki dostępne są w przychodni Konior Clinic.
Szczepienie przeciw grypie zalecane jest wszystkim osobom powyżej 6 miesiąca życia. Jednak ze względu na ryzyko groźnych powikłań pogrypowych i ciężki przebieg choroby, ze szczepień ochronnych powinny skorzystać przede wszystkim: dzieci w wieku do 5 r. ż., kobiety w ciąży, osoby starsze (powyżej 65 r.ż.), pracownicy służby zdrowia oraz osoby z chorobami przewlekłymi – np. układu krążenia, układu oddechowego, chorobami noeurorozwojowymi, hematologicznymi lub cukrzycą.
Szczegółowych informacji na temat szczepień na grypę w Konior Clinic udzielają pracownicy Rejestracji: tel. 33 815 79 00.
Tegoroczne szczepienia przeciwko grypie mają szczególne znaczenie z uwagi na trwającą pandemię koronawirusa. U osób, które skorzystały ze szczepienia na grypę – w razie pojawienia się niepokojących objawów chorobowych – łatwiej będzie przeprowadzić diagnostykę i szybciej wdrożyć odpowiednie leczenie.
Warto też pamiętać, że osłabiony organizm (np. przez wirusa grypy) jest bardziej podatny na zainfekowanie innymi patogenami, warto więc wspierać jego odporność.
GRYPA – DLACZEGO NIE WOLNO JEJ LEKCEWAŻYĆ
Grypa bardzo często mylona jest z przeziębieniem. Wywołują ją jednak zupełnie inne wirusy, a przebieg choroby charakteryzuje się gwałtownym początkiem, który charakteryzują najczęściej bardzo wysoka gorączka, silne bóle głowy, mięśni, gałek ocznych oraz suchy i męczący kaszel.
Ze względu na gwałtowny przebieg, ale także możliwe liczne powikłania po chorobie, grypy nie wolno lekceważyć. W przypadku podejrzenia zachorowania na grypę, zawsze należy skorzystać z porady lekarskiej i stosować się do wskazówek lekarza.
Wśród osób szczególnie narażonych na powikłania pogrypowe znajdują się dzieci (wśród najczęściej występujących u nich powikłań znajdują się: zapalenie ucha środkowego, zapalenie zatok, zapalenie płuc), kobiety w ciąży (zagrożenie hospitalizacją, powikłania sercowe, ryzyko poronienia, porodu przedwczesnego i wad wrodzonych u dziecka), osoby chore na cukrzycę (ryzyko kwasicy ketonowej, zapalenie oskrzeli, płuc, infekcje zatok, ucha), osoby z chorobami układu krążenia (zapalenie mięśnia sercowego), osoby z chorobami układu oddechowego (zaostrzenie przewlekłej obturacyjnej choroby płuc i astmy) oraz seniorzy (w przypadku dodatkowo występujących chorób przewlekłych – ponad 200 razy większe ryzyko zgonu z powodu grypy).