06 maj Konsultacje z lekarzem medycyny podróży
Rozpoczął się okres zintensyfikowanych zagranicznych podróży, który potrwa do października. Jako cel wakacyjnych wyjazdów coraz częściej obieramy egzotyczne miejsca. Jeśli planujesz podróż w tropikalne, odległe zakątki świata, rozważ wcześniejszą konsultację z lekarzem medycyny podróży – pomoże Ci to zwiększyć szanse na naprawdę udany wyjazd, bez przykrych niespodzianek zdrowotnych. Dowiedz się z naszego artykułu, dlaczego warto skonsultować się z lekarzem medycyny podróży.
Czym zajmuje się medycyna podróży?
Medycyna podróży koncentruje się na profilaktyce chorób zakaźnych i pasożytniczych, na które są narażeni podróżujący. Lekarz specjalizujący się w tym zakresie zajmuje się zdrowiem i bezpieczeństwem osób planujących podróże zagraniczne, jego misją jest zapewnienie pacjentom odpowiedniej ochrony przed chorobami zakaźnymi oraz wszelkimi zagrożeniami związanymi z podróżowaniem. Informacje o tym, jak uchronić się przed niebezpieczeństwami związanymi z pobytem w tropikalnych miejscach świata, najlepiej dostać z pierwszej ręki, czyli od lekarza, który specjalizuje się w medycynie podróży.
Optymalny czas na konsultację z lekarzem medycyny podróży to 6-8 tygodni przed podróżą, aby móc zrealizować niezbędne szczepienia ochronne. W przypadku podróży z dzieckiem najlepiej zgłosić się na wizytę jeszcze wcześniej.
Lekarz medycyny podróży wskaże i omówi zagrożenia zdrowotne, jakie wynikają z odmiennych warunków klimatyczno-sanitarnych danego kraju. Uzyskasz informacje o bezpiecznym zachowaniu w miejscu, do którego się udajesz. Dowiesz się o sposobach ochrony przed ukąszeniami owadów, środkach ostrożności przed pogryzieniem przez zwierzęta, czy zapobieganiu biegunce podróżnych. Dostaniesz wytyczne, jak postępować na wypadek wystąpienia objawów choroby. Jeżeli cierpisz na cukrzycę czy choroby układu krążenia, lekarz medycyny podróży zaznajomi Cię ze szczególnymi środkami ostrożności. Dowiesz się także, jak wyposażyć apteczkę podróżną z lekami i materiałami opatrunkowymi.
Na co zaszczepić się przed podróżą?
Najlepiej przyjąć takie szczepionki, jakie zaleci lekarz medycyny podróży, w zależności od destynacji.
Wyjazd do krajów tropikalnych wiąże się z ryzykiem zakażenia różnymi chorobami, dlatego należy odpowiednio wcześnie zaszczepić się przeciwko najważniejszym z nich. Bez wątpienia konieczne są szczepienia przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu A i B. Wirusowe zapalenie wątroby typu A jest powszechne w krajach tropikalnych i przenosi się drogą pokarmową. Równie ważna jest szczepionka przeciwko durowi brzusznemu – to także choroba zakaźna, przenoszoną drogą pokarmową.
W przypadku wyjazdu do kraju, gdzie istnieje ryzyko zarażenia malarią, zaleca się profilaktyczne przyjmowanie leków. Inne choroby, przed którymi należy się zaszczepić, w zależności od konkretnego kraju i regionu, to: żółta febra, cholera, meningokoki, błonica, tężec i polio.
W Specjalistycznym Centrum Medycznym Konior Clinic możesz umówić się na konsultację z lekarzem medycyny podróży. Zadbaj o bezpieczną podróż i powrót do domu w dobrym zdrowiu dla siebie i swojej rodziny!