02 sty Dlaczego warto zachować czujność onkologiczną?
Światowa Organizacja Zdrowia przewiduje ogromny wzrost zachorowań na nowotwory w niedalekiej przyszłości i to właśnie choroby nowotworowe będą główną przyczyną przedwczesnej śmierci nie tylko w Polsce, ale na całym świecie. W tym kontekście bardzo istotne jest zwracanie uwagi na badania profilaktyczne oraz czujność onkologiczną – dzięki czemu możliwe jest wykrycie raka na wczesnym etapie rozwoju, dającym większe szanse na efektywne leczenie. Dowiedz się, na czym polega czujność onkologiczna oraz kiedy najlepiej zgłosić się do onkologa.
Czujność onkologiczna polega na obserwacji własnego organizmu, zmian w nim zachodzących, zwłaszcza tych, odbiegających od normy, aby wychwycić symptomy, które mogą zwiastować chorobę nowotworową. Czujność onkologiczna to również regularne wykonywanie samobadania – piersi w przypadku kobiet i jąder w przypadku mężczyzn. Niepokojące oznaki najlepiej skonsultować z lekarzem – albo Podstawowej Opieki Zdrowotnej, albo specjalistą w dziedzinie onkologii.
Jakie objawy mogą wskazywać na nowotwór?
Wszystko zależy od lokalizacji nowotworu. Aktualnie na świecie najczęściej diagnozowany jest rak płuc, rak piersi, rak jelita grubego, rak prostaty i rak żołądka. W Polsce w niechlubnej czołówce chorób nowotworowych, które są przyczyną przedwczesnej śmierci, jest rak płuca oraz rak jelita grubego. W przypadku mężczyzn to także rak prostaty, natomiast wśród kobiet – rak piersi.
- Symptomami mogącymi wskazywać na rozwój raka płuc, są postępująca duszność, świszczący oddech, utrzymująca się przez dłuższy czas chrypka.
- W przypadku raka prostaty u mężczyzn oznaką choroby może być zwiększone parcie na mocz, częste oddawanie moczu i ból w trakcie tej czynności.
- Alarmującym objawem raka piersi jest wyczucie w trakcie samobadania guza w obrębie piersi lub powiększonych węzłów chłonnych pod pachami.
- Guzek w obrębie genitaliów może wskazywać na raka jądra.
- Z kolei czerniaka mogą sygnalizować zmiany na skórze, które powiększają się, zmieniają kolor, są asymetryczne i o nieregularnej strukturze.
- W przypadku raka jelita grubego choroba u wielu osób przebiega bezobjawowo, wczesne objawy raka jelita grubego występują u zaledwie 5-10% chorych. U wielu Pacjentów pierwsze symptomy są bardzo niecharakterystyczne i mogą to być: wzdęcia, zaparcia, zmiany rytmu wypróżnień.
- Ze względu na niespecyficzne objawy rak żołądka zwykle jest rozpoznawany dopiero w zaawansowanym stadium, kiedy pojawia się ból w lewym nadbrzuszu, uczucie sytości nawet po małej porcji jedzenia, utrata apetytu, wymioty i zmęczenie.
Wśród ogólnych oznak chorób nowotworowych należy wymienić:
- przedłużającą się utratę apetytu,
- spadek masy ciała,
- utrzymującą się dłużej podwyższoną temperaturę.
Czujność onkologiczną każdy Pacjent powinien mieć z tyłu głowy i pamiętać, że jeśli dolegliwości i objawów, których do tej pory nie było, nie udaje się wyeliminować w ciągu 2-3 tygodni leczeniem objawowym, czyli przeciwzapalnym, przeciwgorączkowym, przeciwbólowym, wówczas najlepiej w pierwszej kolejności wykluczyć chorobę nowotworową.
🔷 Jeżeli masz wątpliwości, czy Twoje objawy mogą mieć groźne podłoże, możesz umówić się na konsultację onkologiczną. W Specjalistycznym Centrum Medycznym Konior Clinic przyjmuje na zasadach komercyjnych dr Maciej Kozaczka.