02 wrz Diagnostyka i leczenie schorzeń prostaty
Gruczoł krokowy, zwany sterczem – o czym mowa? O prostacie, która stanowi ważną część męskiego układu moczowo-płciowego. Schorzenia tego niewielkich rozmiarów gruczołu mogą wpływać na komfort życia i ogólny stan zdrowia mężczyzny, dlatego zachęcamy do lektury niniejszego tekstu, z którego dowiesz się o problemach, jakie wiążą się z gruczołem krokowym, a także o tym, jak je diagnozować.
Diagnozowanie i późniejsze leczenie schorzeń prostaty przez lekarzy urologów jest bardzo ważne zarówno dla utrzymania zdrowia, jak i komfortu życia mężczyzny, ponieważ niektóre dolegliwości mogą wpływać na funkcję seksualną i zdolność do utrzymania erekcji. Przerost czy nowotwór gruczołu krokowego to poważne choroby, które nieleczone mogą wpływać nie tylko na funkcjonowanie układu moczowo-płciowego, ale także na znaczne pogorszenie stanu zdrowia.
Jak przebiega badanie prostaty?
Badanie palpacyjne – podczas wizyty kontrolnej lekarz bada palcem gruczoł krokowy per rectum (przez odbytnicę); badanie przeprowadza się w pozycji kolankowo-łokciowej, w pozycji leżącej na boku z podkurczonymi nogami lub w pozycji stojącej, gdy pacjent pochylony jest do przodu, umożliwia ono wczesne wykrycie ewentualnych nieprawidłowości.
Badanie krwi – pozwala sprawdzić poziom antygenu specyficznego dla prostaty (PSA); wzrost poziomu PSA może wskazywać na przerost prostaty lub nawet nowotwór.
W zależności od wyników dwóch powyższych badań, może wystąpić potrzeba wykonania pogłębionej diagnostyki, wówczas wykonuje się:
USG transrektalne – ultrasonografia przezodbytnicza umożliwia dokładne zobrazowanie struktury prostaty; dzięki bliskiemu umiejscowieniu sondy ultrasonograficznej, obrazy uzyskane podczas badania są wyraźne i szczegółowe, co jest kluczowe w wykrywaniu zmian nowotworowych.
Biopsja – jest badaniem diagnostycznym w kierunku nowotworu prostaty, podczas którego pobierane są wycinki z gruczołu, a następnie oceniane przez patomorfologa.
Najczęściej występujące choroby prostaty
Zapalenie prostaty – objawia się bólem w okolicach miednicy, problemem z oddawaniem moczu oraz gorączką. W leczeniu stosuje się antybiotykoterapię i leki uśmierzające ból.
Przerost prostaty – objawia się częstym oddawaniem moczu, osłabieniem strumienia moczu i uczuciem niepełnego opróżniania pęcherza. W leczeniu stosuje się leki, terapie hormonalne lub w niektórych przypadkach interwencję chirurgiczną.
Nowotwór prostaty – we wczesnym stadium może nie dawać żadnych objawów, później mogą pojawić się problemy z oddawaniem moczu, ból w okolicy miednicy czy zaburzenia erekcji.
🔷 Przypominamy, że rak prostaty jest jednym z najczęstszych nowotworów u mężczyzn – choroba w początkowej fazie przebiega bezobjawowo, dlatego wizyty kontrolne u urologa są bardzo istotne. W Specjalistycznym Centrum Medycznym Konior Clinic funkcjonuje Poradnia Urologiczna, w której możesz skorzystać ze specjalistycznych konsultacji komercyjnie lub w ramach NFZ (wówczas niezbędne jest skierowanie od lekarza Podstawowej Opieki Zdrowotnej).