Badanie krwi to jedno z częściej zlecanych badań diagnostycznych. Jego wyniki pozwalają ocenić stan ogólny organizmu i rozpoznać zaburzenia pracy wielu narządów, monitorować postęp choroby lub przebieg leczenia. Warunkiem otrzymania wiarygodnych wyników jest odpowiednie przygotowanie się do badania.
O ile lekarz nie zalecił inaczej, osoby dorosłe na badania krwi powinny zgłaszać się na czczo, czyli po upływie minimum 8 godzin od ostatniego posiłku (zwykle jest to kolacja w dzień poprzedzający badanie – posiłek ten powinien być lekki). W dzień poprzedzający badanie powinno się też powstrzymać od spożywania alkoholu, ograniczyć picie kawy i herbaty.
Jeśli pacjent przyjmuje leki, powinien wcześniej uzgodnić z lekarzem, czy może przyjąć je przed badaniem. Do momentu badania powinno się także powstrzymać od palenia papierosów i żucia gumy.
W czasie od ostatniego posiłku do badania krwi dozwolone jest picie niegazowanej, niesłodzonej wody mineralnej (w dniu poprzedzającym badanie oraz minimum 1 szklanka wody rano, przed badaniem). Odpowiednie nawodnienie organizmu ułatwia proces pobierania krwi.